Widzieć uśmiech w oczach

25.05.2020

Maciej Stopa

Chciałbym podzielić się z Wami pięknym spostrzeżeniem. Ostatnio rozmawiałem z kierownikiem dużego sklepu. Zapytałem czy COVID-19 zmienił coś na lepsze w dotychczasowej pracy pracowników sklepu. Odpowiedź wzruszyła mnie bardzo. Usłyszałem: „Nigdy wcześniej nie patrzyłam tak często ludziom prosto w oczy. Wcześniej nie wiedziałam jakie oczy mają moi pracownicy, a teraz jak wszyscy są w maskach, okazuje się, że tylko z oczu możemy dowiedzieć się czy są w dobrym humorze, czy są zdenerwowani, zmęczeni, smutni. Widzę uśmiech w oczach, bo pod maską on jest niewidoczny”.

Inne spostrzeżenie tej kierowniczki, to fakt, że starsze osoby przychodzą razem z drugim małżonkiem na zakupy, bo wychodzą rzadziej i robią większe zakupy i potrzebują pomocy w doniesieniu ich do domu. I co ciekawe – prawie w ogóle się przy tym nie kłócą. Wcześniej przychodzili sami, a jak byli razem, kłócili się o wszystko.

Co to ma wspólnego z coachingiem? Jestem pod ogromnym wrażeniem uważności tej Pani kierownik. Nikt wcześniej dotychczas nie dostrzegł tych dwóch aspektów. Patrzeć z uważnością i dostrzegać inne rzeczy niż dotychczas. Ja sam nie rozpoznaję moich sąsiadów po oczach, gdy są w masce. A oczy potrafią tak dużo powiedzieć o nas. Coach to osoba, która powinna być szczególnie uważna, dostrzegać kiedy Klient ma w sobie większe emocje, kiedy ucieka wzrokiem, gdy pytanie jest trudne, ucieka, żeby pomyśleć, żeby się zastanowić. Coaching w mbm team to czas uważności na nasze emocje, nastroje, sprawy, od których uciekamy, bo się boimy przyjrzeć się im z bliska.

Ale coaching to też wyjście w podróż w głębsze nasze warstwy razem z drugim człowiekiem (coachem), który pomoże nas nieść to co tam odkryjemy. Być może pewny sprawy będą za ciężkie dla nas samych. Być może sami nie dostrzeżemy tego co odkryje drugi człowiek. I ważne nie będziemy się przy tym kłócić, bo tylko Klient wie co chce z tym odkryciem zrobić. 

A może czas, żeby zdjąć maseczkę i pokazać więcej naszych emocji razem z coachem, który pomoże więcej odkryć i nie będzie się z Tobą przy tym kłócił?

Zapraszamy! W coachingu on-line nie mamy maseczek, a nasza uważność jest skupiona na Tobie.

Do zobaczenia!

Maciek  

Photo by Daniil Kuželev on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *