Małe zmiany powodują duże zmiany

MAŁE ZMIANY POWODUJĄ DUŻE ZMIANY – O COCHINGU W PODEJŚCIU SKONCENTROWANYM NA ROZWIĄZANIACH

6.04.2020

Barbara Borowicz

Jedną z metod pracy, która wzbudziła moje zainteresowanie jest Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach. Powstała w latach 80-tych w Brief Therapy Center w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych dzięki Steve De Shazer i Insoo Kim Berg. TSR jest wykorzystywana w m.in.: psychoterapii, coachingu, pracy w biznesie, terapii uzależnień, pracy socjalnej i edukacji. Szerokie spektrum zastosowań wiąże się z profitami płynącymi z tej metody, głównie w dokonywaniu zmian w życiu człowieka w najkrótszym możliwym czasie.

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach oraz coaching w tym nurcie zakłada, że Ty jako klient jesteś ekspertem od swojego życia. To Ty najlepiej wiesz czego potrzebujesz, co sprawia Ci radość, satysfakcję, co zrobić by Twoje życie było lepsze. Coach pracując z Tobą przyjmuje postawę niewiedzy, nie musi szczegółowo znać twojego problemu, a nawet w ogóle nie musi wiedzieć jaki on jest by towarzyszyć Ci na drodze do poprawy jakości twojego życia. Często rozmowa o nieprzyjemnej sytuacji może wręcz wpłynąć jeszcze bardziej niekorzystnie na twoje samopoczucie, po co więc sobie dokładać? Postawa niewiedzy pomaga w aktywnym słuchaniu i zadawaniu pytań, które nie będą sugerowały odpowiedzi. Skąd coach ma wiedzieć co jest dla Ciebie dobre?

W Coachingu w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach nie jest istotny problem, ale jego rozwiązanie, stąd też istotnym punktem jest praca na zasobach i możliwościach. Ten rodzaj coachingu ukierunkowany jest na pracę nad teraźniejszością i przyszłością, a drobne zmiany wkrótce mają doprowadzić do wielkiej zmiany. Rozmowa toczy się wokół:

potencjału i mocnych stron – a nie brakach i słabych stronach;

sukcesów – a nie porażek;

tworzenia obrazu preferowanej przyszłości – a nie wracaniu do przeszłości;

sposobów radzenia sobie z jakimś wyzwaniem – a nie tym co się nie udało;

mierzenia postępów – a nie kontroli wykonanych zadań.

Choć coaching odbywa się wyłącznie w formie rozmowy, to nie bez powodu jedna z książek De Shazera – twórcy metody nosi tytuł Kiedy słowa były magią. Słowa mają znaczenie, a ich dobór ma wpływ na komunikację z innymi i z samym sobą. Innych zwrotów wyrazowych będziesz używać w złości, gniewie niż smutku, żalu, a jeszcze innych w chwili radości i euforii. Sposób twojej wypowiedzi i dobór słów pokazują w jaki sposób patrzysz na daną sytuację, czy z perspektywy katastrofy, niefortunnego zbiegu okoliczności czy chwilowej przeszkody.

Każdy coaching czy terapia niesie ze sobą nadzieje i chęć osiągnięcia czegoś. Kiedy już wyznaczysz swój cel, pamiętaj o realizacji małych kroków na swojej drodze, gdyż to one pokażą Ci, że posuwasz się do przodu. Pomocne jest w tym mierzenie postępu za pomocą skali, dzięki której możesz zobrazować punkt w którym jesteś, a także określić punkt w którym chcesz być. Pracując w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach istotne jest wyznawanie zasady – małe zmiany powodują duże zmiany. Milton Erickson obrazuje ten proces przy pomocy śnieżnej kuli, która puszczona w ruch ze wzniesienia zaczyna się powiększać i wówczas można usunąć się na bok, a kula będzie żyć swoim życiem. Coach może Ci pomóc w zainicjowaniu tej drobnej zmiany i sprzyjających okoliczności, by cały proces mógł się toczyć dalej. Dzięki coachingu w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach uświadomisz sobie swoje umiejętności oraz zasoby, które posiadasz i które pomogą Ci w osiągnięciu celu, który sobie wyznaczysz.

Coach pracujący w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach nie udziela rad, nie powie Ci co powinno się zrobić i jak powinno się zachować. Nie oczekuj też zadań domowych, bo ideą metody jest zostawianie jak najmniejszego śladu w twoim życiu. Spotkania twarzą w twarz są punktami wzmocnienia, pomiędzy którymi rozgrywa się proces, są więc swoistym zaproszeniem do rozmowy z samym sobą.

Warte zapamiętania są trzy zasady De Shazera:

  1. Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego.
  2. Jeśli wiesz, że coś działa, rób to częściej.
  3. Jeśli nie działa, przestań to robić. Zrób coś innego.

Coaching w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach znajdziesz w naszej ofercie. Napisz do nas jeśli taka forma pracy Ci odpowiada.

Photo by Riccardo-Annandale on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *