Barbara Borowicz
Jedni są znakomitymi mówcami, inni świetnymi tancerzami, a jeszcze inni doskonałymi muzykami. Kiedy widzimy ich na scenie, mamy wrażenie że czują się jak ryba w wodzie. A czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jak wygląda ich przygotowanie? Ile poświęcili czasu? Niezależnie od profesji, każdy musi się przygotować zanim wyjdzie na estradę. Jak wykorzystać efektywnie czas na przygotowanie do występu publicznego? O tym można by mówić godzinami, ale postaram się w tym krótkim artykule przedstawić wam sedno sprawy.
Najważniejsze to mieć cel, a nawet mieć ich kilka – mniejszych i większych. Rozpocznij od ustalenia celu głównego – długoterminowego, który związany jest z konkretnym wydarzeniem do którego musisz się przygotować. Najlepiej by był już określony datą. Następnie ustal sobie cele pośrednie, czyli takie które pomogą Ci w osiągnięciu celu głównego. Mogą to być cele miesięczne, tygodniowe, a nawet dzienne, w zależności od tego kiedy przypada realizacja twojego zadania. Pamiętaj, że takie działanie porządkuje twoją pracę, a wizja preferowanej przyszłości jest jak paliwo, które doda Ci siły i energii do działania.
Jaki powinien być dobry cel?
- mierzalny – czyli taki, żebyś mógł sam ocenić swoje postępy
- realny – który faktycznie jest w zasięgu twoich możliwości
- konkretny – ustal konkrety, unikaj słów: chyba, raczej, może
- określony w czasie – daj sobie konkretne ramy czasowe
- pozytywnie sformułowany – bo nikt nie chce osiągać czegoś co brzmi negatywnie
Pamiętaj, że twoje przygotowanie powinno być maksymalnie efektywne, dlatego staraj się skupić na swoim zadaniu. Wyłącz dźwięk w telefonie, wyłącz telewizor i radio, znajdź wygodną przestrzeń dla swojej pracy.
Jeśli czujesz, że chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o efektywnym ćwiczeniu. Z pewnością Cię zainteresuje niezależnie od tego czy jesteś muzykiem, sportowcem czy tancerzem. Kliknij tutaj
A teraz do dzieła!