Coaching to szukanie dróg do szczęścia

Maciej Stopa

Zapraszam do krótkiej lektury o tym, czym jest sukces i gdzie powinniśmy go odszukać. Być może refleksja po tym artykule, zachęci Cię do szukania swojej drogi szczęścia na coachingu.

Myślę, że obecne czasy śmiało można nazwać okresem sukcesu. Czy jednak nie było tak zawsze, że człowiek szukał swojego szczęścia? Jedno jest pewne każdy chce odnieść sukces, ale dla każdego z nas jest on czymś innym.

Sukces to poczucie spełnienia i wzrostu naszych zasobów. Zatem można powiedzieć, że sukces zależy od celów i marzeń, jakie dopuszczamy w naszych myślach. To znów, co dopuszczamy w sobie samym w naszym umyśle i to jakie marzenia planujemy, w dużej mierze zależy od tego jak postrzegamy samych siebie, jaką mamy samoocenę i na ile znamy swoją wartości. Sukces zatem zaczyna się w nas samych. To pierwszy krok ku temu, co chcemy osiągnąć. Gdy ktoś osiąga sukces, materializuje swoje marzenia i cele.

Warto uświadomić sobie, że sukces może być dla kogoś też czymś bardzo niezauważalnym. Możemy np. być szczęśliwi, bo skończyliśmy czytać książkę lub wstajemy wcześnie rano i idziemy na spacer przed śniadaniem. Innym razem sukces możemy mierzyć jako np. pokonanie naszych słabości. Oczywiście sukces przejawia się również w materialnym aspekcie naszego życia. Niejednokrotnie sukces, to także posiadanie dużego majątku. Wiele osób mierzy sukces na podstawie tego, ile zarabiają lub z kim spędzają czas. R. Branson powiedział, że prawdziwym sukcesem powinno być to, czy czujesz się szczęśliwy.[1]

Według założycielki Huffington Post, sukces zwykle mierzymy tymi dwoma rzeczami: pieniędzmi i władzą. Jej zdaniem należy jednak dodać trzeci element. – Aby żyć tak, jak naprawdę chcemy, a nie tylko w taki sposób, w jaki odnieśliśmy sukces, potrzebujemy trzeciej miary, która wykracza poza pieniądze i władzę, i która składa się z czterech filarów: dobrobytu, mądrości, podziwu i dawania – zauważyła A. Huffington w wywiadzie dla „Forbesa”. Tylko te czynniki łącznie pomogą Ci utrzymać kondycję psychiczną i pozwolą osiągnąć prawdziwy sukces – sugeruje milionerka w swojej książce „Rozwijaj się”.

Miliarder i właściciel drużyny NBA D. Mavericks oferuje bardzo przystępną definicję sukcesu. „- Dla mnie to budzenie się każdego ranka z uśmiechem na twarzy i świadomość, że to będzie wspaniały dzień.”

W. Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, nie widzi sukcesu przez pryzmat pieniędzy. Opisuje akcjonariuszom: „Miarą sukcesu jest to, jak wielu ludzi mnie kocha”.

B. Obama twierdzi, że sukces polega na tym, „jaką zmianę dokonałeś w życiu innych ludzi”.

Sukces jest więc niepoliczalny i zależy od nas oraz od naszego postrzegania szczęścia, nas samych i naszych celów i marzeń. Bardzo ważne jest, aby nie porównywać naszego sukcesu z innymi ludźmi, ponieważ tylko my wiemy, czym jest sukces dla nas.

Sukces można osiągnąć nawet stojąc w miejscu, zdając sobie sprawę, jaką drogą podążamy w życiu, dokąd zmierzamy, a to, co się z nami dzieje, jest darem od Boga, który chce nas wspierać na naszej drodze. Zatem sukces to także znajomość siebie samego i swojego życia. Sukces to także umiejętność pokonywania życiowych problemów z uśmiechem na twarzy, pamiętając o innych, których kochamy.


[1] https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/rownowaga/czym-jest-sukces-definicje-min-gatesa-bransona-obamy/xr37bcy, pobrano w dniu 11.12.2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *